andrejsala.lv
Uz sākumu
Vēlos saņemt jaunumus
 
 
Attīstība Telpu noma Kultūra un Dzīvošana Par mums Karte
KoncepcijaDetālplānojumsVēsture
LV/EN/RU
Vēsture
Andrejsalas vēstures izpēte

 

SIA Jaunrīgas attīstības uzņēmums sadarbībā ar Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja un AS Latvenergo Enerģētikas muzeja speciālistiem ir pabeidzis Andrejsalas teritorijas vēstures padziļinātas izpētes projektu, kura gaitā tikušas apzinātas dokumentētās vēstures liecības – kartes, fotogrāfijas, faktu un izziņas materiālus par notikumiem, cilvēkiem un industriālā mantojuma objektiem Andrejsalā no pirmsākumiem līdz mūsdienām.

 

Vēstures apzināšanas process aizsākās, nododot restaurācijai savulaik Vācijā plaši pazīstamā inženiera Oskara fon Millera 1902. gadā izstrādātos Andrejsalas elektrostacijas tehniskā projekta materiālus. Šiem materiāliem un 1904.–05. gadā celtajai elektrostacijai, kas vēlāk tika pārveidota par siltumcentrāli elektroenerģijas un siltuma ražošanai, ir īpaša nozīme Andrejsalas vēsturē. Spēkstacijas komplekss ir viens no raksturīgākajiem agrīnajiem Rīgas industrializācijas vēstures objektiem ar kultūrvēsturisku nozīmi. Patlaban Andrejsalas attīstības projektā šī ēka plānota kā topošā Laikmetīgās mākslas muzeja atrašanās vieta.

 

„Realizējot Andrejsalas attīstības projektu, vēlējāmies apzināti un mērķtiecīgi saglabāt pagātnes liecības, lai uzsvērtu šīs vietas identitāti un rastu jaunu pielietojumu industriālajam mantojumam. Līdz 2006. gadam Andrejsala bija sabiedrībai slēgta ostas teritorija, tāpēc jo būtiskāk bija apkopot visus pieejamos materiālus, kas sniegtu plašākas zināšanas arī nākamajām paaudzēm par Andrejsalas teritorijas vēsturi un attīstību,” saka Jaunrīgas attīstības uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valters Māziņš.

 

Rīgas pilsētas attīstības vēsturē Andrejsala iezīmējas kā salīdzinoši jauna teritorija, kuras apgūšana sākusies tikai 19. gadsimtā. 1807. gada ostas plānā Andrejsalas vēl nebija, bet Daugavā iepretim Ķeizardārzam bija atzīmēts sēklis. Tas pakāpeniski audzis, līdz pacēlies virs ūdens, un 19. gadsimta vidū ieguvis tiesības saukties par salu, kam tika dots nosaukums Andrejsala (Andreasholm). Var uzskatīt, ka Andrejsala pieder Daugavas salu visjaunākajai paaudzei.

 

Sākotnēji teritorija tikusi izmantota ostas funkcijām, bet 20. gadsimta sākumā Andrejsala kļuva arī par nozīmīgu Rīgas elektroapgādes sistēmas mezglu. Materiālās kultūras liecības te galvenokārt ir saistītas ar industriālo mantojumu – ostas un dzelzceļa infrastruktūru un spēkstacijas kompleksu.

 

Ar apkopotajām un apzinātājām vēstures liecībām muzeju darbinieki un Andrejsalas teritorijas attīstītājs Jaunrīgas attīstības uzņēmums plašāku sabiedrību iepazīstināja 2008. gada Andrejdienā izstādē Andrejsala laika griežos.

 
 
 
 

« Atpakaļ   |   Uz augšu   |   Izdrukāt


© SIA „Jaunrīgas attīstības uzņēmums” 2006-2020